NEWS - JANUARY 2000

rd_bds

NSW Country Championships
28 to 30 January 2000
Blacktown Pool, Sydney

Telopea finishes Number 2  NSW Country Club
and Number 1 ACT Club

What a great finish to a very busy month for all our swimmers with
11 GOLD, 5 SILVER, 11 BRONZE

Our Swimmer of the Meet takes out the Trifecta
this month for NSW Country, Age and Open Championships
with a total of  9 gold, 1 silver, 1 bronze and 6 finalist placings
1 NSW Country Record
6 ACT Resident Records
as well as an additional
3 ACT Short Course Resident Records at the FINA World Cup
and 17 personal best times

Congratulations, Matthew
Coach says back to "Agony Week" this week for everyone at training!!

Telopea Swimmer of the Meet
MATTHEW HUDSON
(15)

Matthew Hudson

1st

1st
1st
3rd
6th
8th

Open 1500m Freestyle
     NSW Country Record    
15 Years 100m Freestyle
15 Years 100m Backstroke
Open 400m Freestyle
Open 400m Individual Medley
15 Years 200m Individual Medley

Other Telopea Gold Medallists

Ian Sainsbery (19) 1st
1st
3rd
4th
4th
5th
Open 200m Butterfly
Open 100m Butterfly
17 Yrs & Over 100m Backstroke
Open   50m Backstroke
Open 100m Backstroke
Open   50m Butterfly
Francis Williams (21) 1st
2nd
3rd
3rd
4th
Open 200m Breaststroke
Open 100m Breaststroke
Open   50m Breaststroke
17 Yrs & Over 100m Breaststroke
Open 200m Individual Medley
Nic Williams (17) 1st
3rd
3rd
4th
6th
7th
8th
17 Years & Over 100m Butterfly
Open 200m Butterfly
Open 100m Butterfly
17 Years & Over 100m Freestyle
Open 100m Freestyle
Open 200m Freestyle
Open   50m Butterfly
Gary Odewahn (15) 1st
5th
15 Years 100m Butterfly
15 Years 100m Freestyle

Other Telopea Medallists

Melanie Cupitt (15) 2nd
3rd
4th
5th
5th
15 Years 100m Butterfly
15 Years 200m Individual Medley
15 Years 100m Breaststroke
Open 200m Butterfly
Open 400m Individual Medley
Sarah Paton (13) 2nd
3rd
7th
13 Years 100m Backstroke
13 Years 200m Individual Medley
13 Years 100m Butterfly
Chloe Jeffers (15) 2nd
4th
4th
15 Years 200m Individual Medley
Open 800m Freestyle
Open 400m Individual Medley
Huw Thomas (18) 2nd
6th
6th
Open 400m Individual Medley
Open 200m Individual Medley
Open 1500m Freestyle
Chris Emonson (15) 3rd
4th
5th
8th
15 Years 100m Backstroke
15 Years 100m Butterfly
15 Years 200m Individual Medley
15 Years 100m Freestyle
Alana McRae (15) 3rd
7th
15 Years 100m Breaststroke
Open 400m Individual Medley

Other Telopea Finalists

Tracey Uren (14) 4th
5th
5th
8th
14 Years 200m Individual Medley
14 Years 100m Backstroke
14 Years 100m Butterfly
14 Years 100m Breaststroke
Sarah Harrex (16) 5th
5th
16 Years 100m Breaststroke
16 Years 200m Individual Medley
Dean Uren (15) 5th
7th
15 Years 100m Butterfly
15 Years 200m Individual Medley
Jon Slater (14) 6th
7th
7th
14 Years 200m Individual Medley
14 Years 100m Breaststroke
14 Years & Under 400m Freestyle
Kate Hawes (14) 6th
8th
14 Years 100m Breaststroke
14 Years 200m Individual Medley
Caitlin Hennessy (16) 6th
8th
16 Years 200m Individual Medley
16 Years 100m Backstroke
Andrew Tran (15) 6th 15 Years 100m Breaststroke
Vanessa Tran (10) 7th 10 Yrs & Under 100m Breaststroke
Kym Ireland (13) 7th 13 Years 100m Breaststroke
Emma Fitzgibbon (12) 8th 12 Years 100m Backstroke
Tom Hawes (12) 8th 12 Years 100m Breaststroke
Jessica Andriolo (15) 8th 15 Years 100m Breaststroke

 

Siobhan Paton (16)
Mixed Multidisability

1st
1st
1st
3rd

100m Freestyle
  50m Backstroke
  50m Butterfly
  50m Breaststroke

rd_bds

NSW Open Championships
19 to 21 January 2000
Sydney International Aquatic Centre

Telopea finishes Number 1 ACT club
Some of our swimmers had a very demanding schedule following directly from
the FINA World Cup short course meet back into long course
as well as backing up from the NSW Age Championships the previous week.
There were several ACT Records broken and some good PBs.
Great effort everyone.

Telopea Swimmer of the Meet
MATTHEW HUDSON
(15)

Matthew Hudson

5th


9th

Open 1500m Freestyle
     ACT Open Resident Records
     1500m & 800m Freestyle
Open 400m Freestyle

Matthew also broke 3 Short Course
ACT Resident Records
a few days earlier at the FINA World Cup
Open 1500m Freestyle
Open 800m Freestyle
15/16 Years 200m Freestyle

Other Telopea Finalists

Francis Williams (21) 7th

8th
13th
Open 200m Breaststroke
   ACT Open Resident Record
Open   50m Breaststroke
Open 100m Breaststroke (B Final)
Francis also broke the Short Course
ACT Open Resident Record
200m Breaststroke
a few days earlier at the FINA World Cup
Chloe Jeffers (15) 5th Open 1500m Freestyle
Ian Sainsbery (19) 8th
12th
14th
15th
Open 200m Butterfly
Open 100m Butterfly (B Final)
Open   50m Backstroke (B Final)
Open   50m Butterfly (B Final)
Huw Thomas (18) 8th
12th
Open 400m IM
Open 200m IM (B Final)
Nic Williams (17) 11th
14th
Open 200m Butterfly (B final)
Open 100m Butterfly (B Final)

 

Siobhan Paton (16)
NSW Open Multidisability

1st
1st
1st
1st
1st
2nd
2nd
2nd
2nd

100m Butterfly
100m Freestyle
  50m Backstroke
200m Individual Medley
  50m Butterfly
  50m Breaststroke
100m Backstroke
  50m Freestyle
100m Breaststroke

Earlier in the week
Siobhan was jointly named
1999 Telstra Swimmer of the Year
with a Disability

Note: Any records shown are provisional until verified by the appropriate swimming body

rd_bds

NSW Age Championships - 13 to 18 Years
7 to 11 January 2000
Sydney International Aquatic Centre

What a fantastic result for all our swimmers with
10 gold, 5 silver and 3 bronze as well as 40 finalist placings.
Lost count of the number of PBs but they just kept rolling in.
Well done everyone.

Telopea Swimmer of the Meet
MATTHEW HUDSON
(15)

Matthew Hudson

1st
1st

1st
1st

1st

1st

2nd
4th
5th

15 Years  & Under 1500m Freestyle
15 Years 400m Freestyle
     ACT 15 Years Resident Record
15 Years 200m Freestyle
15 Years 100m Freestyle
     ACT 15 Years Resident Record
15 Years 200m Backstroke
     ACT 15 Years Resident Record
15 Years & Under 400m IM
     ACT 15 Years Resident Record
15 Years 100m Backstroke
15 Years 200m Butterfly
15 Years   50m Freestyle

Other Telopea Medallists and Finalists

Nic Williams (17) 1st
1st
2nd
7th
10th
17/18 Years 100m Butterfly
17/18 Years 100m Freestyle
17/18 Years 200m Butterfly
17/18 Years 200m Freestyle
17/18 Years   50m Freestyle
Chris Emonson (15) 1st
2nd
6th
6th
7th
9th
9th
15 Years 100m Butterfly
15 Years 200m Butterfly
15 Years & Under 1500m Freestyle
15 Years 100m Backstroke
15 Years 200m Freestyle
15 Years 400m Freestyle
15 Years & Under 400m IM
Melanie Cupitt (15) 1st
4th
6th
8th
10th
15 Years 200m Butterfly
15 Years 100m Butterfly
15 Years 400m Freestyle
15 Years 200m IM
15 Years 200m Breaststroke
Chloe Jeffers (15) 2nd
2nd
3rd
4th
5th
15 Years 400m Freestyle
15 Years 200m Butterfly
15 Years & Under 800m Freestyle
15 Years & Under 400m IM
15 Years 200m Freestyle
Sarah Paton (13) 3rd
3rd
6th
6th
10th
10th
13 Years 100m Backstroke
13 Years 200m Backstroke
13 Years 400m Freestyle
13 Years 200m Butterfly
13 Years 200m IM
13 Years 100m Butterfly
Alana McRae (15) 4th
6th
7th
9th
15 Years 200m Breaststroke
15 Years 100m Breaststroke
15 Years 200m IM
15 Years   50m Freestyle
Huw Thomas (18) 5th
6th
7th
10th
16-18 Years 400m IM
17/18 Years 200m Butterfly
17/18 Years 200m IM
17/18 Years 200m Breaststroke
Andrew Harrex (13) 6th 13 Years 100m Breaststroke
Dean Uren (15) 6th
8th
15 Years 400m Freestyle
15 Years 200m IM
Tenielle Eaglen (13) 6th 13 Years 200m Backstroke
New Australian Age Qualifier
Caitlin Hennessy (16) 7th
7th
16 Years 100m Breaststroke
16 Years 200m Breaststroke
Jon Slater (14) 7th 14 Years 100m Breaststroke
Dax Foster (15) 8th
8th
15 Years 100m Breaststroke
15 Years 200m Breaststroke
Sarah Harrex (15) 8th
10th
15 Years 200m Breaststroke
15 Years 400m Freestyle
Gary Odewahn (15) 9th 15 Years 100m Butterfly
New Australian Age Qualifier
Tracey Uren (14) 9th 14 Years 200m Backstroke

In the overall pointscore
Telopea finished Number 2 club in NSW
The Top 10 NSW clubs were

SLC Aquadot
Telopea
United
Galston
Toongabbie
Gosford
Kincumber Pacific Dolphins
Carlile
Wilkinson
The Hills
2221
1146
1010
977
908
897
870
822
740
707


Note: Any records shown are provisional until verified by the appropriate swimming body

rd_bds

Latest News  | News Archive

Home