NEWS - JULY 2000

27 July 2000

Congratulations
to Telopea's Paralympian

Siobhan

   SIOBHAN PATON
   Age 16

   Siobhan has been selected as
   a member of the Australian
   Paralympic Swimming Team
   to compete at the
   Paralympic Games in Sydney
   18-29 October 2000

22 -  23 July 2000

Hellenic Woden Long,Short & Main Meet
Tuggeranong Lakeside Leisure Centre, Canberra ACT

54 Telopea swimmers competed with 20 swimmers
achieving a total of 52 medals - 18 gold, 15 silver, 19 bronze

Telopea swimmers also broke 10 Meet Records
and 9 Telopea Club Records

Some of the highlights for Telopea swimmers were

Heather Middleton (8) ACT Allcomers & Resident Record
     8 Years & Under 50m Butterfly
     Yet again - broken only last month
4 Meet Records
5 gold, 2 silver, 1 bronze
3 Telopea Club Records
Jonathon Slater (14) 2 Meet Records
3 gold
Huw Thomas (18) 2 Meet Records
2 gold
Emma Fitzgibbon (12) 1 Meet Record
2 gold, 3 bronze
Matthew Hudson (16) 1 Meet Record
1 gold
Sebastian Tazreiter (10) 3 bronze
2 Telopea Club Records
Pavel Cheimardinov (12) 1 silver, 1 bronze
1 Telopea Club Record
Sarah-Louise Paton (13) 2 Telopea Club Records
Joshua Wood (10) 1 Telopea Club Record

All Telopea results can be found on our Results page
 
courtesy of  ACT Swimming Inc

and our  Club Records page for latest records to fall

Note: Any records shown are provisional until verified by the appropriate swimming body

Congratulations

Nic

NIC WILLIAMS
Age 17

who has been selected as a member of the
Australian
telstra.gif (4395 bytes)
Junior Dolphins

Congratulations

Chloe

CHLOE JEFFERS
Age 15

who has been selected
in the
NSW Tip Top Squad

7 to 9 July 2000

NSW Country Short Course Championships
Tuggeranong Lakeside Leisure Centre, Canberra ACT

3 NSW and 13 Country Records broken

Telopea finishes 2nd NSW club
and 1st ACT club

Click here for overall pointscore

There was a close battle fought in the Open 200m Butterfly
with Telopea swimmer
Nic Williams winning
by 100th of a second from team mate
Ian Sainsbery

Telopea's only other gold medallist was brother Francis Williams

36 Telopea swimmers competed with 64% PB rate
and 19 swimmers achieved the following results

2 gold, 6 silver, 12 bronze
and 44 finalist placings

Nic Williams (17) 1st
2nd
4th
6th
7th
7th
Open 200m Butterfly
Open 400m Freestyle
17 Years & Over 100m Butterfly
Open 100m Freestyle
Open 200m Freestyle
Open 100m Butterfly
Francis Williams (21) 1st
3rd
4th
6th
Open 200m Breaststroke
Open 100m Breaststroke
17 Years & Over 100m Breaststroke
Open 200m Individual Medley
Ian Sainsbery (19) 2nd
2nd
4th
5th
5th
5th
6th
Open 200m Butterfly
Open 100m Butterfly
Open 100m Individual Medley
Open  50m Freestyle
Open 200m Individual Medley
Open 100m Freestyle
Open 200m Freestyle
Sarah-Louise Paton (13) 2nd
2nd
6th
13/14 Years 200m Individual Medley
13/14 Years 100m Backstroke
13/14 Years 100m Freestyle
Alana McRae (16) 2nd
3rd
5th
6th
15/16 Years 100m Breaststroke
Open 200m Breaststroke
Open 100m Breaststroke
15/16 Years 200m Individual Medley
Jon Slater (14) 3rd
3rd
3rd
3rd
3rd
5th
13/14 Years 200m Individual Medley
13/14 Years 100m Freestyle
13/14 Years 100m Breaststroke
14 Years & Under 200m Freestyle
13/14 Years 100m Butterfly
13/14 Years 100m Backstroke
Tracey Uren (14) 3rd
4th
6th
8th
13/14 Years 200m Individual Medley
13/14 Years 100m Butterfly
14 Years & Under 200m Freestyle
13/14 Years 100m Backstroke
Kikai Kobayashi (14) 3rd
4th
7th
13/14 Years 100m Backstroke
13/14 Years 100m Butterfly
13/14 Years 200m Individual Medley
Huw Thomas (18) 3rd
5th
6th
7th
8th
Open 200m Individual Medley
Open 100m Individual Medley
17 Years & Over 100m Butterfly
Open 200m Butterfly
17 Years & Over 100m Breaststroke
Dean Uren (16) 3rd
6th
6th
15/16 Years 100m Butterfly
15/16 Years 200m Individual Medley
15/16 Years 100m Backstroke
Dax Foster (15) 3rd
8th
15/16 Years 100m Breaststroke
15/16 Years 200m Individual Medley
Chloe Jeffers (15) 4th
5th
6th
15/16 Years 200m Individual Medley
Open 200m Butterfly
Open 400m Freestyle
Sarah Harrex (16) 5th
5th
7th
8th
15/16 Years 100m Freestyle
Open 100m Freestyle
15/16 Years 100m Breaststroke
Open 50m Freestyle
Michael Cupitt (18) 5th
5th
8th
Open 200m Backstroke
Open 100m Backstroke
Open 200m Individual Medley
Kate Hawes (15) 5th
7th
15/16 Years 100m Breaststroke
15/16 Years 100m Freestyle
Lincoln Gotovac (14) 6th
8th
13/14 Years 100m Freestyle
13/14 Years 100m Butterfly
Emma Fitzgibbon (12) 8th 11/12 Years 100m Freestyle
Melanie Cupitt (15) 8th 15/16 Years 100m Butterfly
Siobhan Paton (16) 8th 15/16 Years 100m Backstroke

Full results can be found on our Results page
 
courtesy of  NSW Swimming and ACT Swimming
 

Telopea Club Records Fall

7 Telopea swimmers also broke 11 Club Records during this meet.
Two records were the longest standing records in the club, having both stood for 12 years.

Andrew Harrex  broke 13 Years 200m Breaststroke

Sarah-Louise Paton  broke 13 Years 200m Backstroke

See our Club Records page

2000 National Tip Top Camp
9 to 13 July 2000

Matt

Matthew Hudson

 
Peter

Peter Freney

Sarah-Louise

Sarah-Louise Paton

Telopea Swimmers and Coach off to the 2000 National Tip Top Camp
at At Hilda's, Southport, Queensland

Australian Age Medallists will be attending

Latest News | News Archive

Home