NEWS - JULY 2001

28 - 29 July 2001

Woden Main Meet
Lakeside Leisure Centre, Tuggeranong, ACT

Telopea Results are now available on our Results page

and view our  Club Records page for latest records to fall

Congratulations
to Telopea's 4 new ACT Academy of Sport Members
Only 7 scholarships were awarded to ACT swimmers.

Full Members

Nic Williams

Nic

Siobhan Paton

Siobhan

Associate Members

Chloe Jeffers

Chloe

Sarah Paton

Sarah

Congratulations

Michael Cupitt

Michael

on his recent results at the
2001 ITU Triathlon World Championships in Canada.
3rd in the 16-19 Years age group
Michael not only achieved the fastest swim time for his age group but the fastest swim time at the Championships.

Congratulations

Siobhan Paton

Siobhan

on her recent results at the
USA Open Disability Championships
5 gold & 1 silver

21 - 22 July 2001

NSW Open Short-Course Championships
Sydney Aquatic Centre

Sarah-Louise Paton (14) 1st - 14-15 Years 400m Freestyle
8th - Open 400m Freestyle

Chloe Jeffers (16)

2nd - 16-18 Years 400m Freestyle
6th - 16-18 Years 400m Individual Medley
7th - Open 800m Freestyle
John Slater (15) 4th - 15 Years & Under 400m Individual Medley
4th - 14-15 Years 400m Freestyle
Francis Williams (22) 4th - Open 200m Breaststroke
Kate Hawes (16) 6th - 16-18 Years 400m Freestyle
7th - 16-18 Years 400m Individual Medley
Melanie Cupitt (16) 7th - Open 400m Individual Medley
Kiernan McGill (14) 10th - Open 400m Individual Medley

Full Results are now available on our Results page
courtesy of NSW Swimming

ACT Squads 2001/2002

Congratulations to the 31 Telopea swimmers selected

Telopea has the largest number of swimmers from the ACT selected in the squads
 with almost half of the ACT swimmers in the top 2 squads represented by Telopea.

The depth of swimming now evident at Telopea also shows through the other squads
where the number of swimmers selected is comparable to any other ACT club.

Elite Squad
(7 members - 4 Telopea)
Chloe Jeffers
Sarah-Louise Paton
Siobhan Paton
Nic Williams
Challenge Squad
(26 members - 10 Telopea)
Melanie Cupitt
Emma Fitzgibbon
Lincoln Gotovac
Andrew Harrex
Kate Hawes
Kikai Kobayashi
Nicholas Lee
Kiernan McGill
Michelle McLeod
Dean Uren
Junior Challenge Squad
(22 members - 6 Telopea)
Sophie Andriolo
Tom Hawes
Max Ireland
Yoichi Kobayashi
Sebastien Tazreiter
John Warmenhoven
Development Squad
(29 members - 6 Telopea)
Lauren Hancock
Joanna Harrex
Jack Matthews
Daniel Traficante
Ben Wise
Joshua Wood
Gathercole Squad
(45 members - 5 Telopea)
Marie-Sophie Joseph
Phillip Middleton
James Tyrell
Hamish Wise
Laura Wood

13 - 15 July 2001

NSW Country Short-Course Championships
Toronto, NSW

Well done to the very small team of 7 swimmers who travelled so far
and swam so well for Telopea at the Championships

Congratulations to our medal winners
 
Max Ireland and Heather Middleton

Telopea Medallists & Finalists

Max Ireland (12) 1st - 11/12 Years 100m Breaststroke
        NSW Country Champion
8th - 11/12 Years 200m Individual Medley
Heather Middleton (9) 3rd - 10 Years & Under 100m Backstroke
5th - 10 Years & Under 100m Butterfly
5th - 10 Years & Under 200m Individual Medley

Heather also broke Telopea Club Records for
9 Years in all of the above events

Andrew Harrex (14) 6th - 13/14 Years 100m Breaststroke

Full Results are now available on our Results page
courtesy of NSW Swimming

and view our  Club Records page for latest records to fall

Congratulations

Sarah-Louise Paton

Sarah

on her selection in the Junior Australian Development Squad 

6 - 8 July 2001

Darmstadt Cultural Exchange
Germany

Congratulations on some great results

  

  

NIC WILLIAMS
Aged 18

2nd - Mens Open 100m Butterfly
2nd - Mens Open 200m Butterfly
3rd - Mens Open 400m Freestyle
5th - Mens
Open 200m Freestyle
6th - Mens Open 100m Freestyle
8th - Mens Open   50m Freestyle

Latest News  |  News Archive

Home