NEWS - AUGUST 2002

17 - 18  August  2002

Telopea wins the ACT Short Course Championships
Congratulations to Telopea coaches and swimmers on a PB rate of almost 90%

 

Club Records   -  congratulations to our latest record-breakers:      Nerissa Avery, Jessica Traficante, Chloe Jeffers, Siobhan Paton, Heather Middleton, Iwa Hamkamhak,  Huw Warmenhoven, Max Ireland, Richard Hills and Yoichi Kobayashi



10 - 11 August  2002

 

CONGRATULATIONS TELOPEA!!!

TELOPEA FINISHES IN 4th PLACE AT NSW OPEN SHORT COURSE CHAMPIONSHIPS -
20 places ahead of the nearest ACT Club!

 

NSW Open Short-Course Championships
Sydney Aquatic Centre

FINALISTS

Sarah-Louise Paton (15) 1st - Open 200m Backstroke
2nd - Open 400m Individual Medley

Nic Williams (19)

1st - Open 200m Freestyle
3rd - Open 400m Freestyle
4th - Open 100m Freestyle
5th - Open 50m Backstroke
6th - Open 100m Butterfly
John Slater (16) 4th - 16-18 Years 400m Individual Medley
10th -16-18 Years 400m Freestyle
Francis Williams (23) 3rd - Open 400m Individual Medley
4th - Open 200m Breaststroke
7th - Open 200m Individual Medley
8th - Open 400m Freestyle
Melanie Cupitt (17) 5th - Open 400m Individual Medley
5th - 16 - 18 years 400m Individual Medley

 

4 August 2001

Telopea Development Meet
Canberra Boys Grammar Pool

Robert Albertson Kill 1 silver
Randall Barry 3 gold
Dominique Brieger 1 gold, 1 silver
Jack Bruce 1 gold, 1 bronze
Callan Cain 1 silver
Alissa Doran 3 gold, 3 silver
Kirstin Doran 2 bronze
Tamara Gradden 1 silver
Andrew Hadobas 1 bronze
Tessa Hadobas 2 gold, 3 silver, 1 bronze
Laura Hudson 3 gold
Patrick Hudson 2 gold, 1 silver, 1 bronze
Samantha Johnson 6 gold
Helena Joseph 1 bronze
Marie-Sophie Joseph 2 gold, 1 silver, 3 bronze
Tom Lee 1 gold, 2 silver, 3 bronze
Nicole Martine 2 gold, 3 silver, 1 bronze
Sarah Martine 1 gold, 1 silver, 1 bronze
Jack Matthews 3 gold, 1 silver
Heather Middleton 1 gold
Mitchell Nemec 1 gold 3 silver, 2 bronze
Morgan Rossiter

1 gold, 1 silver

Barton Stevens 1 silver
Jane Sutherland 1 gold
Beatrice Tapp 1 gold, 2 bronze
Jessica Traficante 1 silver
Rosemary Walshaw 1 silver
Claire Warmenhoven 3 silver, 1 bronze
Huw Warmenhoven 4 gold, 1 silver
Stephanie Wise 3 gold
Laura Wood 2 gold, 1 bronze
Telopea Relay Teams 1 gold, 2 silver


Telopea Development Meet 2002 full results

 

 News Archive

Home